Eriplaneering tuuleparkide rajamiseks Põltsamaa valda

ERIPLANEERINGU KAARDIRAKENDUS

PÕLTSAMAA VALLA TUULEPARKIDE ERIPLANEERINGU ASUKOHA EELVALIK JA KSH I ARUANNE

2022. aasta I pooles koostati tuuleparkide eriplaneeringu asukoha eelvaliku lähteseisukohad ning KSH väljatöötamise kavatsus (vt materjale allpool). Nende avalikule väljapanekule ja avalikele aruteludele järgnes eriplaneeringu asukohtade eelvalik ja keskkonnamõjude strateegiline hindamine (KSH I). Käesolevaks hetkeks on Põltsamaa valla tuuleparkide eriplaneeringu eelvalikualad ja KSH I aruanne läbinud kooskõlastusperioodi ning toimuvad ettevalmistused avalikuks väljapanekuks.

Varasemalt oli tuuleparkideks teadaolevalt sobivaid alasid Põltsamaa vallas kümme, kuid kooskõlastusperioodi jooksul selgus, et Põltsamaa vallas on tuvastatud uued I kategooria kaitsealuse liigi pesapaigad. Selle info valguses ei ole enam võimalik tuuleparke kavandada aladele 8/19 ja 10/24, kuna neil tuulealadel jäävad leitud pesapaigad alade keskele ning negatiivset mõju kaitsealusele liigile pole võimalik välistada ega leevendada. Seega, tuulealad 8/19 ja 10/24 on uuendatud tuuleparkide eriplaneeringu materjalidest välja jäetud. Sama asjaoluga seoses väheneb tuuleala 1/1 pindala ja samuti maksimaalne lubatud tuulikute arv. Tuuleala 1/1 puhul näitavad edaspidised asukohapõhised uuringud, kui lai peab olema puhver leitud pesapaikade ümber (1-2 km) ja vastavalt sellele korrigeeritakse planeeringulahenduses tuuleala 1/1 piiri. Sellega seonduvalt võib muutuda ka maksimaalne lubatud tuulikute arv – 2 km puhvri puhul on tuulealale 1/1 lubatud püstitada 9 tuulikut, 1 km puhvri puhul maksimaalselt 15 tuulikut.

Avalikule väljapanekule on suunatud uuendatud Põltsamaa valla tuuleparkide eriplaneering, mille kohaselt, tänaste teadmiste juures, saab tuuleparke arendada kaheksal tuulealal. Iga välistavate kriteeriumite ja seni tehtud uuringute alusel välja valitud tuuleala kohta on koostatud eraldi vallavolikogu otsuse eelnõu, millega vastaval tuulealal taotletakse ala edasi arendamist projekteerimistingimustega või jätkamist eriplaneeringu II etapiga ehk detailse lahenduse koostamisega. 

Põltsamaa valla tuuleparkide eriplaneeringu asukoha eelvaliku otsuste eelnõude ja KSH I aruande avalik väljapanek toimus 28. oktoober – 26. november 2024 Põltsamaa Vallavalitsuses (Lossi tn 9, Põltsamaa linn), Põltsamaa raamatukogus (Veski tn 3, Põltsamaa linn), Puurmani raamatukogus (Ülejõe tn 4, Puurmani alevik), Adavere raamatukogus (Kooli tn 1, Adavere alevik), Lustivere raamatukogus (Kooli tee 6, Lustivere küla), Tapiku raamatukogus (Tapiku küla) ja Põltsamaa valla veebilehel https://www.poltsamaa.ee/tuulepark. Materjalidega on võimalik tutvuda asutuste lahtiolekuaegadel või Põltsamaa Vallavalitsuse avalikus dokumendiregistris. Tuulikute mõjualasse jäävaid kaasatavaid on väga palju ja kõigi kontaktide kättesaamine riiklikest registritest võttis kaua aega. Seetõttu jõudis osade kaasatavateni tuuleparkide eriplaneeringu teavituskiri hiljem ja nende jaoks on ettepanekute esitamise tähtaeg pikenenud kuni 14.01.2025. 

Põltsamaa valla tuuleparkide eriplaneeringu avalikud arutelud toimuvad E, 06.01.2025 algusega kell 17 Põltsamaa kultuurikeskuse saalis ja N, 09.01.2025 algusega kell 17 Pajusi rahvamajas.

KOOSKÕLASTUSPERIOODI JÄRGSED AVALIKULE VÄLJAPANEKULE SUUNATUD MATERJALID

otsuste eelnõud (projekteerimistingimused)

otsuste eelnõud (detailne lahendus)

I KOOSKÕLASTAMISE ETAPI JÄRGSELT TÄIENDATUD MATERJALID

otsuste eelnõud (projekteerimistingimused)

otsuste eelnõud (detailne lahendus)

KOOSKÕLASTAMISEKS JA ARVAMUSE ANDMISEKS ESITATUD MATERJALID

otsuste eelnõud (projekteerimistingimused)

otsuste eelnõud (detailne lahendus)

PÕLTSAMAA VALLA TUULEPARKIDE ERIPLANEERINGU LS & VTK

On valminud Põltsamaa valla tuuleparkide eriplaneeringu lähteseisukohad (LS) ja selle elluviimisega kaasnevate mõjude väljatöötamise kavatsus (VTK), mis on esimene etapp Põltsamaa valla eriplaneeringu koostamisel. Sellele järgneb eriplaneeringu asukohtade eelvalik ning järgmisena detailne lahendus konkreetsetele asukohtadele. Iga planeeringu etapi juures on ka vastava täpsusastmega mõjude hindamisprotseduur. 

LS ja VTK määratlevad tuuleparkide kavandamise eesmärgi, annavad ülevaate üldistest põhimõtetest, millest planeerimisprotsessis ning ka planeeringu elluviimisel lähtuda, koondavad peamised ülesanded, mis planeeringus lahendada tuleb, kaardistavad vajalikud uuringud, mis tuleb planeerimisotsuste tegemiseks läbi viia ning määratlevad eeldatavad olulised ja asjakohased mõjud, mis objekti kavandamisega kaasneda võivad.

Eriplaneering ja selle mõjude strateegiline hindamine on koostatud konsultatsiooniettevõtte Skepast&Puhkim OÜ ekspertide, täiendavalt kaasatud valdkondlike ekspertide, kohaliku omavalitsuse esindajate, huvitatud isikute, ametkondade ning avalikkuse koostöös. Mõjude hindamise raames teostatava keskkonnamõju strateegilise hindamise (KSH) läbiviimist juhib keskkonnamõju hindamise ja keskkonnajuhtimissüsteemi seaduse (KeHJS) kohaselt KSH juhtekspert, kes vastutab ka KSH eksperdirühma pädevuse eest. Töö tellija on Põltsamaa Vallavalitsus.

VARASEMALT

  • Eriplaneeringu väljapaneku aeg: 19.09 - 20.10.2022
  • Avalikult väljapanekult laekunud ettepanekute tutvustus ja arutelud toimusid 05.12.2022 ja 05.01.2023 kell 17.30 Põltsamaa Kultuurikeskuses 
 

Põltsamaa Vallavolikogu 30.12.2021 otsusega nr 1-3/2021/59 algatati kogu Põltsamaa valla territooriumil (pindala 889,56 km2) kohaliku omavalitsuse eriplaneering ja planeeringu keskkonnamõju strateegiline hindamine tuuleparkide ja nende toimimiseks vajaliku taristu rajamiseks sobivaima asukoha leidmiseks ning seejärel detailse lahenduse koostamiseks.