« Tagasi

Põltsamaa vald valmistab ette muusika-, kunsti- ja spordivaldkondi ühendava huvikooli asutamist

Põltsamaa vald on omavalitsuste ühinemise järgselt läbi teinud mitmeid olulisi reforme, mis on võimaldanud kohanduda elanike arvu vähenemise, erinevate sektorite väljakutsetega ja pakkuda avalikke teenuseid jätkusuutlikul tasemel. Nii on ühe juhtimise alla toodud koolid, lasteaiad, raamatukogu, kultuurikeskus ja teisi asutusi. Kui ühinemisjärgselt oli 2018. aastal vallal 19 hallatavat asutust, siis tänaseks on 8 hallatavat asutust. Seal juures on arutatud ning analüüsitud ka huvihariduse ja -tegevuse erinevaid lähenemisviise teenuse jätkusuutlikuks pakkumiseks.   

Teenus toimib praegu ja jääb toimima ka edaspidi, kuid ümberkorraldusi on vaja eelkõige asutuste vormilise poole korrastamiseks. Oluline siinkohal on, et nii tarbijatele, kui ka treeneritele ja õpetajatele sisulist muudatust ei tule, kuid ühtlustub teenuse korraldus ja kättesaadavus (ühtsed süsteemid, kokkulepitud põhimõtted, infoplatvorm).  

Sisendi muudatustele annavad valdkonna analüüsid, konsultatsioonid ja küsitlused.      

Vajadus valdkonna analüüsimiseks, muudatusteks, visiooni ja strateegiliste eesmärkide püstitamiseks ja valdkondade pikaajalise toimimise tagamiseks on jätkuvalt olemas - elanikkond väheneb, vananeb ning koos sellega vähenevad ka ressursid – raha, inimesed (juhendajad, õpilased, harrastajad). 

Kõik praegused huvikoolid saavad oma põhirahastuse Põltsamaa vallalt, kuid toimivad erinevatel põhimõtetel ja alustel, milleks on nii juriidiline vorm kui ka erinevad palgapoliitika, teenuse pakkumise ja juhtimise viisid. Põltsamaa kunstikool toimib erakoolina, spordi tegevust juhib sihtasutus ja muusikakool töötab valla allasutusena. See tähendab, et huviharidus jookseb hetkel kolmel erineval juriidilisel vormil ning valla vaatest puudub jätkusuutlik ja selge strateegiline vaade, mis omaks pikka visiooni. Vallavalitsuse soov on, et ka 5+ ja 10+ aasta pärast suudaksime jätkuvalt pakkuda väärilist teenust. 

Teemat käsitlevad erinevad analüüsid, seal hulgas OÜ Cumulus Consulting "Põltsamaa Vallavalitsuse ja selle hallatavate asutuste optimaalse piirkondliku struktuuri kujundamine" (2020), kohalike omavalitsuste teenuste arendamise programmi raames läbi viidud "Põltsamaa valla huvitegevuse ja -hariduse ümberkorraldamise teenusdisaini analüüs" (2020-2021) ja Mittetulundusühingu Hea hariduskorraldus analüüs „Põltsamaa valla huvitegevuse ja kultuuriteenuste tõhusa teenusmudeli prototüübi väljatöötamine" (2024), mis kõik on soovitusena välja toonud valdkonna ümberkorraldamiseks ühe lahendusena ühisasutuse (huvikeskus, huvikool) loomist. 

Huvikoolis jätkavad eraldi osakondadena sport, muusika ja kunst.

Muudatus hõlmab huvihariduse valdkonna juhtimise ja vormi ümberkorraldamist ning hallatava asutusena Põltsamaa Huvikooli asutamist, kus alates 01.09.2024 hakkavad erinevate osakondadena tegutsema muusika-, spordi- ja kunstikoolid. 

Lisaks on huvikoolil võimalus pakkuda erinevates valdkondades huvitegevust ja korraldada sündmusi nii lastele, noortele kui ka täiskasvanutele. Hoonete ja taristu haldamisega seotud tegevused viiakse üle Põltsamaa Halduse alla, mis omakorda võimaldab huvikoolil panustada rohkem sisutegevustesse ja valdkonna arendamisesse. 

Muutub süsteem, sisutegevused jäävad samaks.

Uue huvikooli loomisel muutub ühtseks süsteem ja seal hulgas juhtimismudel ning muudatused hakkavad toimima eelkõige seal sees – valdkondlikud kokkulepped, eesmärgid ja strateegia, ühtsed põhimõtted ja süsteemid teenuse tagamiseks, killustatuse ja dubleerivate tegevuste vähenemine,  lihtsam asjaajamine, ühtne infoplatvorm ning parem info kättesaadavus jpm. Praegused töötajad soovitakse üle viia ja vallavalitsus loodab, et koostöö nendega jätkub, kuna töö sisu jääb samaks. Teenuse tarbija jaoks sisulises mõttes ei muutu midagi - muusikakool toimetab ikka muusikakoolis, spordikool spordikoolis ja kunstikool kunstikoolis ning sisutegevused jäävad samaks. Selliseid huvikoole on Eestis juba loodud näiteks Rae ja Kose valdades, mis toimivad praegu vägagi eduliselt.    

Mida tulevik toob?

Muudatuse tulemusena tekib huvikoolil ühine arengukava ning huvihariduse ja -tegevuse arendamise eesmärgid, ühtlustatakse ja lepitakse kokku korralduslikud põhimõtted (palgapoliitika, teabehaldus, töökorralduslikud dokumendid, infosüsteemid). Tarbija jaoks ei muutu teenus, aga muutub paremaks teenuse kasutamine. Muusika-, kunsti- ja spordikool jätkavad oma tegevust huvikooli osakondadena, paremaks läheb ülevaade pakutavatest valikutest ning lapsevanemale muutub info leidmine ja suhtlus asutusega lihtsamaks ühise kodulehe ja Stuudiumi platvormi kasutamisel. Osakondade koostöös saab korraldada senisest sisukamaid ja põnevamaid väljasõite ning laagreid. Personali vaatest on ühendasutuse loomisel võimalusi personali töötasude ühtlustamiseks, ühisüritusteks, ühtseks inforuumiks ja huvitegevuse võrgustiku tekkeks.  

Kokkuvõttes on huvihariduse reform keeruline protsess, kuid oluline on jätkata dialoogi ja koostööd erinevate huvigruppide vahel. Muudatused peaksid tooma kaasa positiivseid tulemusi nii õpilastele kui ka kogukonnale tervikuna ning tagama huvihariduse jätkusuutlikkuse ja kättesaadavuse ka tulevikus.   

Huvikooli asutamine läheb otsustamisele Põltsamaa Vallavolikogus 18.04.2024. Praegu on kõikidel huvilistel võimalus otsuse eelnõuga ja Põltsamaa Huvikooli põhimääruse eelnõuga tutvuda valla kodulehel. 

Põltsamaa Huvikooli asutamine ja Põltsamaa Muusikakooli ühendamine loodava asutusega eelnõu 

Põltsamaa Huvikooli põhimääruse eelnõu  

Varasematest ümberkorraldustest loe SIIT