5-11-aastaseid lapsi saab COVIDi vastu vaktsineerida ka Põltsamaal

5-11-aastaste laste mõeldud COVID-19 vaktsiinid jõudsid Põltsamaale. Lapsi vaktsineerivad dr Silla ja dr Pettai kabinetid. Seal saavad vaktsineerida kõigi nimistute lapsed. Kuna viaalis on vaktsiin 10 lapsele, siis tuleb vaktsineerimiseks eelnevalt ette registreerida.
 
Lapsi vaktsineeritakse Pfizer-BioNTech Comirnaty vaktsiiniga, mis sisaldab kolm korda vähem toimeainet kui täiskasvanute vaktsiin. Vaktsineerimiskuur koosneb kahest doosist, mida manustatakse kuuenädalase vahega.
 
Riiklik immunoprofülaktika ekspertkomisjon andis 30. novembril soovituse vaktsineerida 5–11-aastaseid lapsi COVID-19 haiguse, raske haigestumise ja tüsistuste tekkimise riski vähendamiseks ning viiruse leviku pidurdamiseks lastekollektiivides ja lähikondsete seas.
 
COVID-19 haiguse läbi põdenud lapsi soovitavad eksperdid vaktsineerida sarnaselt täiskasvanutega ühe doosiga kuue kuu möödumisel tervenemisest.
 
Täiskasvanute tõhustusdoosidest
 
Immunoprofülaktika ekspertkomisjon leidis, et arvestades omikron variandi kiiret levikut Eestis ning teiste riikide ja uuringute esialgseid andmeid, peaks lühendama vaktsineerimiskuuri ja tõhustusdoosi vahelist aega.
 
Komisjoni uute soovituste kohaselt tuleks Jansseni COVID-19 vastase vaktsiiniga vaktsineeritud täisealisel elanikkonnal teha tõhustusdoos kahe kuu möödumisel esimesest doosist. Tõhustusdoosi kiirem tegemine on pärast Jansseni vaktsiiniga vaktsineerimist eriti oluline, sest tänaste andmete kohaselt ei anna selle vaktsiini üks doos mRNA vaktsiinidega samaväärset kaitset.
 
AstraZeneca, Pfizer/BioNTechi ja Moderna COVID-19 vastase vaktsiiniga esmase vaktsineerimiskuuri läbinud täisealisele elanikkonnale soovitab komisjon võimaldada tõhustusdoosi alates kolme kuu möödumisest esmasest vaktsineerimiskuurist.
 
Tõhustusdoosina soovitab immunoprofülaktika ekspertkomisjon endiselt kasutada mRNA vaktsiine Pfizer/BioNTech ja Moderna, kuid erandjuhtudel (näiteks allergiline reaktsioon mRNA vaktsiinile) võib vaktsineerija kasutada tõhustusdoosiks ka Jansseni vaktsiini.
 
Riiklik immunoprofülaktika ekspertkomisjon on sotsiaalministeeriumile riikliku immuniseerimiskava ja teiste vaktsineerimistega seotud küsimustes nõu andev komisjon, kuhu kuuluvad allergoloog-immunoloogide, infektsionistide, perearstide, lastearstide, õdede, terviseameti, ravimiameti, haigekassa ja sotsiaalministeeriumi esindajad.