Uudised ja teated

Dokumentaallavastus "Südames sündinud"


Novembris algab Tervise Arengu Instituudi eestvedamisel teavituskampaania, mille eesmärgiks on aidata tõsta inimeste teadlikkust perepõhisest asendushooldusest ning julgustada potentsiaalseid kasuperesid mõtlema sellele, kas nad sooviksid ja oleksid võimelised kasvatama oma peres last, kes ei saa elada oma sünniperes.

Teavituskampaania keskmes on dokumentaallavastus „Südames sündinud", mis põhineb 2018. a suvel tehtud intervjuudel peredega, kus kasvavad lapsed, kes on sündinud teistest vanematest. Lavastus on formaat, mis võimaldab elust enesest pärit lugude abil rääkida kasuvanemlust puudutavatel teemadel: probleemidest, rõõmudest ja asendushoolduse erinevatest võimalustest tänapäeval. Etendust mängitakse 15 korda eri paikades üle Eesti. 

Etenduse toimumisajad ja -kohad:

 • P, 04.11 kl 19 esietendus Rahvusooper Estonia kammersaalis
 • K, 7.11 kl 19 Võru Kultuurimaja Kannel
 • N, 15.11 kl 19 Viljandi Ugala väike saal
 • R, 16.11 kl 19 Keila Kultuurikeskus
 • L, 17.11 kl 19 Tartu, Eesti Rahva Muuseumi teatrisaal
 • P, 25.11 kl 18 Paide Teatri- ja Muusikamaja
 • P, 02.12 kl 19 Rakvere Teatri väike saal
 • P, 16.12 kl 18 Kärdla Kultuurikeskus
 • N, 17.01 kl 19 Kuressaare Linnateater
 • R, 18.01 kl 19 Haapsalu Kultuurikeskus
 • N, 24.01 kl 19 Tallinn, Vaba Lava
 • P, 27.01 kl 17 Pärnu, Endla Küün
 • E, 28.01 kl 19 Narva, Vaba Lava teatrikeskus
 • P, 17.02 kl 16 Tartu, Eesti Rahva Muuseumi teatrisaal

Lavastuse piletid on müügil Piletilevis ja Piletimaailmas.

Neljal etendusel (04.11 Tallinnas, 17.11 Tartus, 27.01.19 Pärnus ja märtsis Jõhvis) on publikul pärast etendust võimalik esitada küsimusi asendushoolduse valdkonna kohta ning osaleda arutelus, mida juhivad Sotsiaalkindlustusameti spetsialistid ja valdkonna vabaühenduste esindajad.

Täpsem info lavastuse kohta on Targa Vanema veebis https://tarkvanem.ee/kasupere/lavastus-sydames-syndinud/.

Lisaks on www.tarkvanem.ee veebi on lisandunud kasuvanema teemaplokk. Sinna lisandub aja jooksul juurde erinevat informatsiooni, mis on just kasuperedele vajalik.

 


 

Käsiraamat "Teekond erilise lapse kõrval"

4.07.18

 

Eesti Puuetega Inimeste Koda (EPIKoda) on koostanud nii eestikeelse kui ka venekeelse käsiraamatu „Teekond erilise lapse kõrval" puudega ja erivajadustega laste ja noorte lähedastele. Käsiraamat pakub lapse sünnist kuni täiseani ülevaadet toetustest ja teenustest nii sotsiaal-, haridus-, tervise kui tööelu valdkonnas ning jagab perede avameelseid kogemusi erilise lapse kasvatamisel.

E-materjalid on leitavad Eesti Puuetega Inimeste Koja koduleheküljel:

Eestikeelne käsiraamat

Venekeelne käsiraamat

Paberkandjal käsiraamatuid aitab levitada ka Eesti suurim raamatukaupluste kett Apollo. Erivajadustega laste lähedased saavad küsida nii eesti- kui ka venekeelset tasuta käsiraamatut 16-st Apollo raamatukauplusest, mis asuvad Tallinnas, Tartus, Pärnus, Haapsalus, Viljandis, Rakveres, Kohtla-Järvel ja Kuressaares. NB! Raamatute arv on piiratud, seega tasuks raamatupoodi ette helistada ning küsida, kas soovitud materjali veel on.

Käsiraamatu lühitutvustus

Erivajadustega ja puudega laste lähedaste igapäevane mure on, kuidas orienteeruda teenuste ja toetuste rägastikus. Paralleelselt tuleb suhelda nii riigi, omavalitsuse, sotsiaal-, tervishoiu- kui haridussüsteemiga, samal ajal kasvatades suure hooldus- ja arengu toetamise vajadusega last. Vajalik info on küll kusagil olemas, kuid tervikpilti on raske ja väga ajakulukas ette saada, mistõttu ei jõua abivajajad sageli olemasoleva abini. Selle probleemi leevendamiseks andis EPIKoda välja käsiraamatu puudega laste vanematele.

Käsiraamat annab nõu just selles punktis, kus pere parasjagu on – kas siis esmasel toetuste taotlemisel, kooliminekul või täiskasvanuellu astumisel. Käsiraamatu koostasid kahasse  Eesti Puuetega Inimeste Koja peaspetsialist Helen Kask ja tegevjuht Anneli Habicht. Anneli vaimses seljakotis on 20 aastat raske puudega lapse kasvatamise kogemust.

Lisaküsimused epikoda@epikoda.ee või telefonil 6616 144.

 

Toimetaja: MARELLE MÄND

Nutikad abivahendid - Medi häirenupp

14.11.18

Paljudel meist on eakaid lähedasi, kes küll põhimõtteliselt ise hakkama saavad, ent kellel teatud määral ikkagi silm peal tuleb hoida. Sellises olukorras võib kasu olla häirenuputeenusest, mida firma Medi pakub Eestis alates 2010. aastast. 

Häirenupp on randmel või kaelas kantav veekindel kellataoline seade, mida eakas või ka liikumispuudega inimene saab hädaolukorras (kui ta on kukkunud, kui teda tabab terviserike, kui puhkeb tulekahju vms) vajutada. Pärast nupule vajutamist helistab spetsiaalne käed-vabad hoolekandetelefon, mis inimese koju paigaldatud, Medi kõnekeskuse operaatorile, kes selgitab hättasattunuga suheldes välja abivajaduse ning saadab kohale sugulase, naabri, sotsiaaltöötaja või raskemal juhul asjakohase operatiivteenistuse. Kui mobiiltelefoni eakas inimene tavaliselt käepärast ei hoia, siis häirenuppu saab ta kogu aeg randmel hoida. Tänapäevastel häirenuppudel on ka kukkumisanduri funktsioon. Samuti saab häirenupulahendusega ühendada spetsiaalse suitsuanduri. Erinevalt tavalisest suitsuandurist algatab hoolekandetelefoniga seotud suitsuandur kohe alarmsituatsiooni tekkides automaatse häirekõne.

Medil on pakkuda teisigi nutikaid abivahendeid, nagu automaatne ravimidosaator, mis annab heli- ja valgussignaaliga märku, kui on aeg tabletti võtta, elektriline pliidivalvur, mis aitab ära hoida kõrbema läinud toidust põhjustatud tulekahju, ning asukohatuvastaja, mis võimaldab nutitelefoni omaval lähedasel jälgida, kus eakas inimene asub.

Lisainfot nende ja teiste abivahendite kohta saab Medi nõuandeliinilt 661 8181, e-posti aadressilt info@medi.ee ja kodulehelt www.medi.ee