« Tagasi

Vastused jäätmemajanduse küsimustele

Möödunud nädalal esitasime üleskutse, et vallakodanikud saaksid esitada küsimusi, mis on veel jäätmemajanduse valdkonnas seoses eesootavate uuendustega segaseks jäänud. Kokku esitati üle 30 küsimuse ning nüüdseks on omaala spetsialistid kommentaarid lisanud. 

Lisaks tuletame meelde, et seoses üleminekuga uuele jäätmevedajale toimuvad kohapealsed infopäevad (kus on võimalik ka lepinguid sõlmida):

22. mai kell 13:00-18:00 Põltsamaa Kultuurimaja

23. mai kell 13:00-18:00 Puurmani rahvamaja.

Küsimused ja vastused alljärgnevalt.

Küsimused:

Vastused

Biojäätmete konteiner

Jäätmevaldajatel võimalik võtta renti või osta 80L, 140L või 240L konteiner.

Kas ma pean pakendite jaoks eraldi konteineri ostma eramajja?

Pakendite jaoks ei pea eraldi konteinerit ostma, neid võib üle anda ka pakendikotiga. Esimese pakendikoti saamiseks pöörduda Ragn-Sells klienditeeninduse poole (telefoni või e-kirja teel) ja nad saadavad koti postkasti. Teine võimalus on tulla 22. või 23. mail info- ja lepingute sõlmimise päevale ja võtta kott sealt. Pakendikott peab olema läbipaistev, musta värvi ja muid läbipaistmatuid kotte jäätmevedaja ära ei vii.

Palun võimalused näidata millised kogumiskastid peavad olema kortermajal ja eramajal (palun tooge välja kasti suurus ja kasti värv ning mis jäätmed kuhu käivad). Või kui kast pole oluline siis mis värvi ja kui suured peavad olema vahetuskotid.

Kui tihti neid erinevaid konteinereid tühjendatakse/ära viiakse?

Kompostimise saadus läheb paljudes eramajades aiamaa mullaks. Kas seda saab teada anda, et ei peaks teepakke ja kurgikoori ära saatma?

 

Jäätmekonteinerite kohta täpsema info leiate siit https://www.ragnsells.ee/service/prugikonteineri-rent-ja-muuk/

Konteineri suurus majapidamises oleneb vajadusest, selles osas erilis piiranguid ei ole. Ka värvi osas ei ole piiranguid, kui konteiner on õige sildiga tähistatud. Konteineri rentimisel vedajalt paneb konteinerile õige kleebise vedaja. Kui soovite konteinerit osta, siis on võimalik ka sildid jäätmevedaja käest osta.

 

Segaolmejäätmete kogumismahutite minimaalne tühjendamissagedus on: 1) tiheasustusega alal vähemalt üks kord nelja nädala jooksul. Kui biojäätmete kompostimine on jäätmetekke kohas tagatud, võib olmejäätmeid regulaarselt ära vedada üks kord 12 nädala jooksul;

2) hajaasustusega alal vähemalt üks kord 12 nädala jooksul. Sellisel juhul on kogumismahuti soovitatavaks suuruseks vähemalt 240 liitrit.

Köögi- ja sööklajäätmete mahuteid tuleb tühjendada vähemalt üks kord 2 nädala jooksul, vältides konteinerite ületäitumist ja lõhnahäiringuid. Perioodil 01.10 - 30.04 on lubatud rakendada tühjendussagedust üks kord 4 nädala jooksul.

 

Biolagunevaid köögi- ja sööklajäätmeid on lubatud kohtkompostida kompostriga tekkekoha kinnistul, mis vabastab jäätmevaldaja kogumismahuti kasutamise ja jäätmete üleandmise kohustusest. Hajaasustuses on lubatud kasutada aunkompostimist. Kompostimine ei välista jäätmevaldaja võimalust kasutada jäätmete kogumismahutit ja anda jäätmeid üle jäätmevedajale näiteks talvisel perioodil. Jäätmevaldajad, kes ei kasuta korraldatud jäätmeveo raames jäätmete üleandmise teenust, loetakse vallavalitsuse poolt köögi- ja sööklajäätmete osas kohtkompostimise rakendajateks.

Kompostimise soovist ei pea vallavalitsusele teada andma. Kõik need isikud, kes oma toidujäätmeid jäätmevedajale üle ei anna, loetakse automaatselt kompostijateks.

 

Samane info on leitav Põltsamaa valla jäätmehoolduseeskirjast, Ragn-Sellsi infokirjast ning miinimumpaketi tabelist.

Kahjuks ei saanud osaleda infotunnis.
Mis tähendab MP ja OP, mul on märgitud kaks eri konteinerit, elan üksi ja kindlasti mul pole anda sellist kogust iga kuu mis graafikus märgitud(OP-240;MP-80)

MP - segapakend

OP - segaolmejäätmed

Kui saadetud graafikus märgitud konteineri suurus ei vasta tegelikkusele, on palun võtta ühendust Ragn-Sellsi klienditeenindusega.

 

Hinnakirjast leiate kõik võimalikud mahud, mille vahel valida sobivaim https://www.ragnsells.ee/wp-content/uploads/2023/04/Hinnakiri_P6ltsamaa.pdf.

RagnSells klienditeenindus:

telefon: 60 60 439

e-kiri: info@ragnsells.ee

RagnSells kodulehel olev iseteeninduse keskkond:

https://www.ragnsells.ee/login

Kas hajaasutstuse piirkonda hakkab ka teenendama pakendi auto?

Jah, ka hajaasustuses kogub jäätmevedaja segapakendi kokku igalt kinnistult. Segapakendite üleandmine on kõigile jäätmevaldajatele kohustuslik.

Kas jagatakse ka segapakendite korjamiseks kilekotti? Hetkel suheldes klienditeenindajaga sain aru et peab olema endal läbipaistev suurem kilekotti või teine prügikast.

Esimese pakendikoti saamiseks tuleb pöörduda Ragn-Sellsi klienditeeninduse poole (telefoni või e-kirja teel) ja nad saadavad koti postkasti. Teine võimalus on tulla 22. või 23. mail info- ja lepingute sõlmimise päevale ja võtta kott sealt. Musta värvi sh mitteläbipaistvaid kotte ei aktsepteerita.

RagnSells klienditeenindus:

telefon: 60 60 439

e-kiri: info@ragnsells.ee

 

Pakendite eraldi kogumine ...iga kuu viin jäätmejaama u. 2 korda 250l prügikotiga pakendeid.
Miks on vaja nüüd veel eraldi koguda 1 kord kuus mingi väike kott pakendiga, et see eraldi jäätmevedajale üle anda?

Segapakendite kohtkogumine ja üleandmine korraldatud jäätmeveo raames on loodud seetõttu, et muuta teenus jäätmevaldaja jaoks mugavamaks. Ei pea enam kuskile eraldi sõitma selleks, et pakendeid ära anda. Samuti on suur probleem olnud varasemalt sellega, et avalikud konteinerid sisaldavad suures mahus mittesobilikke jäätmeid. Tekkekohalt kogumisega, kus pakendijäätmete üleandmine pole enam anonüümne, saavutatakse ka kogutud jäätmete parem kvaliteet (st ei sisalda enam mittesobilikke jäätmeid). Segapakendite üleandmine korraldatud jäätmeveo raames on tasuta.

Kas ma saan ka vana moodi edasi minna ilma prügi sorteerimata?

Ilma sorteerimata enam edasi ei saa. Vastavalt Põltsamaa valla jäätmehoolduseeskirja § 4 lõikele 4 tuleb jäätmeid tekkekohas liigiti koguda, et võimaldada nende taaskasutamine võimalikult suures ulatuses. Sama paragrahvi lõike 5 alusel on jäätmevaldaja kohustatud käitlema tema valduses olevaid jäätmeid vastavalt eeskirja ja teiste õigusaktidega kehtestatud nõuetele või andma need käitlemiseks üle selleks õigust omavale isikule. Põltsamaa valla jäätmehoolduseeskirjas sätestatud jäätmehooldusnõuete rikkumise eest võidakse karistatakse rahatrahviga kuni 200 trahviühikut.

Kas elanikele läheb see teenus nüüd kallimaks, kui eelmise pakkuja ajal?

Konteinerite tühjendamise hinnad leiate jäätmevedaja hinnakirjast. Hinnad mõnevõrra kallinevad seoses üleüldise hinnatõusuga. Liigiti kogutud köögi-ja sööklajäätmete, segapakendite, paber-kartongi, klaaspakendite ja aia- ning haljastusjäätmete üleandmine on tasuta. Kui jäätmeid liigiti koguda ja üle anda, väheneb oluliselt segaolmejäätmete konteineri tühjendusvajadus, mille läbi on võimalik kokku hoida.

Mida siis segaolmejäätmetesse võib panna ?

Kassiliiv, rasvane ja raskesti puhastatav pakend, mähkmed, hügieenisidemed, kosmeetika, küpsetuspaber, foolium, jahtunud tuhk, tolmuimeja tolmukott, suured kondid, näritud näts, kummist esemed, hõõgniidiga lambipirnid, CDplaadid, tühjad ja katkised pastakad, tühjad vildikad, katkised kruusid ja taldrikud, kasutuskõlbmatud jalanõud, riided ja mänguasjad jms. Juhiseid leiate nii valla kodulehelt kui RagnSells kodulehelt.

Mis ajaks, kellele, mis infoga ja mis vormis on vaja esitada taotlus/avaldus komposti kogumiseks/kompostri kontrollimiseks eramajal?

Kui majapidamises on soov toidujäätmeid kompostida, tuleb jäätmevedajale ehk Ragn-Sellsile teada anda, et asute oma kinnistul jäätmeid kompostima ning toidujäätmete kogumiseks konteinerit kasutusele ei võta (ehk ka jäätmete üleandmist ei toimu). Seeläbi läheb vastav märge antud majapidamise kohta jäätmevaldajate registrisse, kus valla keskkonnaspetsialist näeb, kes kompostib ja kes mitte. Eraldi avaldust vallale esitada ei ole vaja.

Mis on suurim muutus, mis toimub jäätmemajanduses varasemaga võrreldes?

Suurim muutus on uute jäätmeliikide lisandumine korraldatud jäätmeveosse, millest enamust saab tasuta üle anda.

 

 

Ainult üks küsimus, asjad on muidu enamus selged. 15. mai pidi Põltsamaal olema kohapeal infopäev. Praegu ei leia kahjuks veel infot koha ega aja kohta. Ka tavakodanik tahab veidi varem oma käike ja töid planeerida.

22.05 toimub infopäev ja lepingute sõlmimine 13:00-18.00 Põltsamaa Kultuurimajas ja 23.05 toimub infopäev ja lepingute sõlmimine 13:00-18:00 Puurmani rahvamajas.

Kas Väätsa prügila asemel pakub keegi teine nüüd pakendikoti teenust?

Alates 01.06.2023 osutab pakendijäätmete veoteenust Ragn-Sells AS

Tere! Kas klaas pakendeid saab ka kodust üle anda? Kui ei, siis kus saab Pisisaares seda teha.

Klaaspakendite kogumisega ja veoga saab liituda iga soovija. Tegemist on vabatahtliku teenusega. Liitumise soovist palume teavitada Ragn-Sells klienditeenindust info@ragnsells.ee või tel 6060439.

Kas kaheksakorteriga elamu peab muretsema peale olmeprügikonteineri ja biojäätmete konteineri ka klassi ja pakendi jaoks konteinerid ... majas elanikke nii vähe, et selline konteinerite hulk risustaks hoovi. Linnas on praegu võimalik pakendeid ja klaasi ja kartongi ära visata. kas ka tulevikus?

Paberi- ja kartongijäätmete, segapakendi  ja klaaspakendi üleandmine on kohustuslik kõigis korterelamutes. Soovitatav on võtta koos teise ühistuga kasutusele ühismahuti. Selleks on vajalik esitada taotlus Põltsamaa Vallavalitsusele.

Teiseks tuleb läbi mõelda konteinerite suuruste vajadus. Mida rohkem liigiti eraldi kogutakse, selle võrra väheneb segaolmejäätmete konteineri suurus või suureneb selle tühjendamise sagedus. 

 

 

Valla lehte ei käi ja pole kusagilt ka infot saada Mida tuleb nüüd siis sinna 240 l kasti panna ja mida ei tohi?

Eeldatavalt on mõeldud 240L kasti all segaolmejäätmete konteinerit. Jäätmete liigiti kogumise juhise leiate siit https://envir.ee/liigiti-kogumise-juhendid-ja-sildid#segaolmejaatmed.

Kas ahju kütmisel tekkivat tuhka (jahtunud) on võimalik ka ära anda?

Jah, kuid tuhk ja muu lenduv materjal peab olema enne segaolmejäätme konteinerisse panekut pakendatud (kotisuu kinni seotud).

Mis pakend võib olla segaprügis, mis pakendi kotis? Mis prügi hulka lähevad majapidamise puhastuslapid ja jalanõud. Mis võimalused on hajaasustuses eramajas biojäätmete kogumiseks. Kas biojäätmete osas peab kogumise tõestamiseks pöörduma vallavalitsuse poole.

Jäätmete liigiti kogumise juhise leiate siit https://envir.ee/liigiti-kogumise-juhendid-ja-sildid#segaolmejaatmed.

Biolagunevaid köögi- ja sööklajäätmeid on lubatud kohtkompostida kompostriga tekkekoha kinnistul, mis vabastab jäätmevaldaja kogumismahuti kasutamise ja jäätmete üleandmise kohustusest. Hajaasustuses on lubatud kasutada aunkompostimist. Kompostimine ei välista jäätmevaldaja võimalust kasutada jäätmete kogumismahutit ja anda jäätmeid üle jäätmevedajale. Jäätmevaldajad, kes ei kasuta korraldatud jäätmeveo raames jäätmete üleandmise teenust, loetakse vallavalitsuse poolt köögi- ja sööklajäätmete osas kohtkompostimise rakendajateks.

Pakend, mis on määrdunud, tuleb panna segaolmejäätme konteinerisse. Puhtad pakendid aga pakendikotti või konteinerisse.

Kas jääb ka võimalus, et ei sorteeri, kuid hind on teenusel siis kallim?

Ilma sorteerimata enam edasi ei saa. Vastavalt Põltsamaa valla jäätmehoolduseeskirja § 4 lõikele 4 tuleb jäätmeid tekkekohas liigiti koguda, et võimaldada nende taaskasutamine võimalikult suures ulatuses. Sama paragrahvi lõike 5 alusel on jäätmevaldaja kohustatud käitlema tema valduses olevaid jäätmeid vastavalt eeskirja ja teiste õigusaktidega kehtestatud nõuetele või andma need käitlemiseks üle selleks õigust omavale isikule. Põltsamaa valla jäätmehoolduseeskirjas sätestatud jäätmehooldusnõuete rikkumise eest võidakse karistatakse rahatrahviga kuni 200 trahviühikut.

Kui jäätmevedaja tuvastab segaolmejäätmete konteinerist valed jäätmed, saab ta esitada selle eest rahalise trahvi (mittenõuetekohaste jäätmete tasu).

Millised konteinerid on kohustuslikud eramajal kui kinnistul toimub kompostimine?

Eraldi on vaja jäätmeliikidena anda üle segaolmejääde ning segapakend. Neid ei pea andma üle konteineriga, vaid võib ka kasutada kogumiskotti (segapakendi üle andmisel ainult jäätmevedaja poolt antavat kollast pakendikotti). 

Kui toidujäätmeid ei kompostita, siis tulen konteineriga üle anda ka toidujäätmed.

Hajaasustuses kortermajas inimestel oma prügi lepingud ja konteinerid, kas lisa konteinerid (pakend, klaas, paber, bio) tulevad ühistu kohustusse või nende lepingutega kaasnevad?
Kui on korterites ahjud, läheb paber sinna,(suurem papp veel peenra põhjaks) mida teha tühja paberkonteineriga?
Nendel kortermajadel juures veel laudad, kus sees loomad, biojääde (toidujäägid, aiast jäägid)läheb neile, kuidas ma selle ära tõestan?
Kas vald toetab konteineritele mõeldud ala väljaehitamist, pole majandusaastaaruandes kulu kirjas korterühistul seda kulu ja fond väike (kogusime raha koridori akendele mis on eest ära kukkumas, vihm tuleb koridoridesse ja nüüd on sunnitud kuluna prügila ehitus sest neid konteinereid ju ikka on tulemas nüüd kui iga lepinguga kaasneb 4 konteinerit)?

Soovitatav on teha ühistu peale üks leping, milles vastavad jäätmeliigid märgitud, mis on vajalik üle anda. Iga elanik ei pea omama eraldi lepingut.

Paberkonteineri suurust saab valida vastavalt vajadusele.

 

Ahjus on lubatud põletada ainult tule tegemiseks vaja minev kogus paberit. Aga paljud reklaamid on tänapäeval niivõrd värvilised ning läikivad (ei põle hästi), neid ei tohi ahju panna.

 

Kõiki toidujääke ei saa lauda loomadele sisse sööta. Kui aga on olemas nõuetekohane kohtkompostimise võimalus, ei pea neid jäätmevedajale konteineriga üle andma.

 



Minul on küsimus toidujäätmete komposteerimise kohta. Kes kontrollib, et need vastaksid nõuetele? Olen ise kimpus, et naabritel need on aga lahtised. Küll aga pole meeldiv oma autolt ega ka hoovist teiste inimeste toidujääke korjata kokku, mida varesed laiali tassivad. Ühtlasi tekitab see närilistele tekkeks soodsaid võimalusi.

Valla poolt määratud isik kontrollib vajadusel kohtkompostimise nõuetele vastavust.

Komposteerimine hajaasustuspiirkonnas. Osadele on ikka väga segane see, olgugi, et infot on.

Biolagunevaid köögi- ja sööklajäätmeid on lubatud kohtkompostida kompostriga tekkekoha kinnistul, mis vabastab jäätmevaldaja kogumismahuti kasutamise ja jäätmete üleandmise kohustusest. Hajaasustuses on lubatud kasutada aunkompostimist.

Jäätmevaldajad, kes ei kasuta korraldatud jäätmeveo raames jäätmete üleandmise teenust, loetakse vallavalitsuse poolt köögi- ja sööklajäätmete osas kohtkompostimise rakendajateks.

Hajaasustus. Kui soovin jäätmevedajale ära anda nt. klaaspurke, kas panen siis puhta klaastaara lihtsalt eraldi kotis prügikasti kõrvale?

Klaaspakendite kogumisega ja veoga saab liituda iga soovija. Liitumise soovist palume teavitada Ragn-Sells klienditeenindust info@ragnsells.ee või tel 6060439. Niisamuti saab liitumisest teada anda kliendiinfopäevadel. Klaaspakendite kogumiseks soovitatakse ohutuse tagamiseks kasutada 80L kuni 240L konteinerit.

1. Leping tuli meilile ja seal kirjas et pean hakkama kahte konteinerit üle andma 1 biojääde ja teine segaolme jääde, aga mul on oma biojääte kast aianurgas, miks pean siis üle andma? Kelle poole pean põõrduma et minult ei nõuta biojääte äravedu. Elan eramajas.

2. Mis tohib ikkagi panna segaolme jäätme konteinerisse?

3. Kas kortermaja juurde peab nüüd 6 eraldi konteinerit panema?

4. Kas kortermaja juurde jäävad ikka ühiskasutusse paberi ja papi konteinerid alles.

5. Kas jäävad klaas, plasti, kile, metalli ja pakendi ühiskonteinerid alles kortermajade juurde.

1. Kui majapidamises biolagunevaid jäätmeid kompostitakse, tuleb jäätmevedajale ehk Ragn-Sellsile teada anda, et kinnistul jäätmeid kompostitakse ning biojäätmete kogumiseks konteinerit vaja ei ole (ehk ka biojäätmete üleandmist ei toimu). Seeläbi läheb vastav märge antud majapidamise kohta jäätmevaldajate registrisse, kus valla keskkonnaspetsialist näeb, kes kompostib ja kes mitte. Kui mingi aeg on uus liigiti kogumise süsteem inimeste jaoks paika loksunud, saab valla spetsialist teostada kontrolle.

2. Juhend on leitav siit: https://envir.ee/liigiti-kogumise-juhendid-ja-sildid#segaolmejaatmed.

3. Korterelamute juures kohtkogumise ja üleandmise vajalik info on elanikele jäätmevedaja saadetud miinimumpaketi tabelis.

4. ja 5. Avalik konteinervõrgustik, mis kuulub taaskasutusorganisatsioonidele, muutub tulevikus. Nende arvu vähendatakse, sest pakendeid peavad kõik elanikud koti või konteineriga jäätmevedajale üle andma.

Mis sai komposti küsitlusest ,kus KOV pidi kaasfinanseerima ostu?

 SA KIK ei toetanud Põltsamaa Vallavalitsuse taotlust.

Küsitlus oli vastava projekti taotluse koostamise aluseks.

Kui on vedu ette nähtud kord kuus, siis miks on aastas 13 korda vedu?

Vedu on ette nähtud üks kord nelja nädala jooksul (või hajaasustuses vähemalt üks kord 12 nädala jooksul). Aastas on 52 nädalat. 52 nädalat jagatud neljaga (veo intervall) = 13. Aastas on 13 veokorda intervalliga üks kord nelja nädala jooksul.

Kas kastid tuleb varustada siltidega et olmeprügi ja pakend jne?

Jah. Kleebised saab osta ka Ragn-Sellsilt (vt hinnakiri).

Kuidas toimub prügisorteerimine enne uut veoringi, kui on puudu vajalik konteiner või pakendikott, mille toob kohale jäätmevedaja veopäeval?
Kas sorteeritud pakendite äraveoks on vaja sõlmida ja jäätmevedajaga uus leping?

Enne uut veoringi (enne 01.06.2023) toimub liigiti kogumine nii nagu seni. Kui on puudu mahuti või pakendikott, siis saate selle tellida Ragn-Sellsilt (info@ragnsells.ee, 6060439, pakendikotti on võimalik saada 22. ja 23. mai infopäevadel kohapealt).

Pakendite äraveoks tuleb jäätmevedajale teada anda, kas kasutate kogumiskotti või konteinerit. Vastav info kantakse lepingusse.

kas vallavalitsus paigutab ka toidu/biojäätmete jäätmemahuti nagu plastmassi/pakendite jaoks või võib üksikisik osta biojäätmete jaoks eraldi konteinerid?

Iga jäätmevaldaja, kes soovib biolagunevaid köögi- ja sööklajäätmeid koguda ja üle anda, võib osta või rendile võtta 80L kuni 240L konteineri. Osta saab kaubandusest (peab jälgima, et vastaks standardile EVS EN 840-1) või Ragn-Sellsilt. Ragn-Sellsilt saab ka konteinerit rentida.

Kirjeldage palun, milline peab nüüd ühe tavalise elaniku prügikastide majandus kodus välja nägema? Mitu erinevat prügikasti?

 

 

Eraldi on vaja jäätmeliikidena anda üle segaolmejääde ning segapakend. Neid ei pea andma üle konteineriga, vaid võib ka kasutada jäätmekotti (segapakendi üle andmisel ainult jäätmevedaja poolt antavat kollast pakendikotti). Kui kohtkompostimise võimalust ei ole, siis tuleb üle anda konteineriga ka biolagunevad köögi- ja sööklajäätmed.