« Tagasi

Põltsamaa vallas on plaanis ümber matta kaks ühishauda

Kaitseministeeriumi sõjahaudade komisjoni on otsustanud üle Eesti ümber matta 40 II maailmasõja järel rajatud Nõukogude sõjahauda. Teiste hulgas on teisaldatavate nimekirjas ka Lustivere ja Riivli sõjahauad.
 
Lustivere ühishaud asub Lustivere mõisa pargis. Hauamonument on püstitatud 8. mail 1975.a. Monument on valmistatud kunstikombinaadis „ARS" (skulptor O. Ehalaid, peakonstruktor A. Loik). Sõjahaudade registri andmetel on sinna maetud 38 (teistel andmetel 40) inimest. 
 
Riivli matmispaik asub Põltsamaa vallas Esku külas eraomandis oleval Sillaotsa kinnistul. Mälestusmärk püstitati 1967 aastal. Sõjahaudade registri andmetel on sinna maetud 169 inimest.
 
Välja kaevatavad säilmed maetakse ümber Põltsamaa kalmistule. Ümbermatmist korraldab Eesti Sõjamuuseum. Täpne ümbermatmise aeg ei ole hetkel teada. 
 
Lisaks Lustivere ühishauale ja Riivli matmispaigale on Nõukogude okupatsiooni ajal Põltsamaa valda rajatud ja tähistatud veel kaks ühishauda. Mõlemad asuvad valla kalmistutel, Kursis ja Põltsamaal.
 
Põltsamaa ühishaud sai hauatähise 1947. aastal. Kursi hauda tähistab skulptor E. Rebase poolt 1977. aastal loodud monument. 
 
Sõjahaudade registri andmetel on Kursi ühishauda maetud 21 (teistel andmetel 24) inimest ja Põltsamaale 71 (teistel andmetel 60) inimest.