Uudised ja teated

« Tagasi

Minu Kihnu lugu. Vahetusõpilastega saarel

Kihnu puges minu südamesse eelmisel aastal. Hakkasin üha enam igatsema selle paiga järele. Mind võlus rahu, ehedus, loodus ja traditsioone hoidev kogukond. Olles korduvalt lastega saarel käinud, asusin uurima, kuidas on võimalik korraldada Kihnu kooliga õpilasvahetust.
 
Mõttel oli ka saarerahva silmis jumet. Meid võeti lahkelt vastu. Koos minuga tulid Kihnu Kooli vahetusõpilasteks Puurmani Mõisakooli ja Laeva Põhikooli 4. klassi õpilased Emma ja Meribel. Neile oli see esmakordne kogemus. 
 
Kihnu Kool on lasteaed-põhikool, kus õpib liitklassides 41 last. Tunnid algasid kell 9 hommikul ning koolipäev jätkus sujuvalt huvitegevusega, mis toimus kõrvalasuvas Rahvamajas. Kõige suurem erinevus oli see, et tulenevalt väiksest kogukonnast, kes püüavad kanda edasi traditsioone, said lapsed õppida Kihnu keelt ja laulu-tantsu. See oli ehe ja võimas kogemus. 
 
Meribeli ja Emma sõnul oli kõige suurem erinevus nende kooliga see, et Kihnus oli rahulik, lärmi oli vähem ning õues viibiti rohkem. Täpsustan, õuevahetunde oli kaks, kus kogu koolipere läks värsket õhku hingama. Samuti ei olnud ükski laps koolipäeva jooksul telefonis, sest nii oli kokku lepitud. 
Minule meeldis kõige rohkem kohalik ehedus ning Kihnu kultuuri ja pärimuse edasiandmine. Oli tavapärane, et õpetaja kandis körti. Ka väga paljud õpilased panid selle selga, kui mitte igapäevaselt, siis Kihnu laulu- ja tantsutunniks. Omavahel kõneldi väga palju kihnu keelt. See, kui lapsed õhtul taskulampide valguses koju jalutasid liivatamata teedel, ei olnud justkui enam probleem. Seal oli tähtis miski muu. 
Muidugi on igal pool sarnased mured ja rõõmud. Kohast tulenevalt oli ka eripärasid. Näiteks kui ilm oli tormine, ei saanud õpetajad mandrilt saarele tööle. Või siis, selleks et läbida kohustuslikku ujumisõpetus, tuleb hommikul kell 7 praamile minna ja Pärnusse ujulasse sõita. Üheks murekohaks on kindlasti Kihnu saarele õpetajate ja tugispetsialistide leidmine. Samuti tekitas muret uus võim ja segadused selle ümber. Mina kõrvaltvaatajana suutsin sellest muidugi mööda vaadata. 
 
Ma tänan Kihnu Kooli ja Puurmani Mõisakooli selle hindamatu võimaluse eest!
 
Kaija Kaugesalu
Puurmani Mõisakooli sotsiaalpedagoog
 
Fotol Emma ja Meribel Kihnu Kooli juures (foto: Kaija Kaugesalu)