Uudised ja teated

« Tagasi

Põltsamaa ettevõte aitab taastada ajaloolist teehöövlit

Järvamaal toimunud riigiteede hooldeautojuhtide ja teemeistrite kutsevõistlusel toodi esmakordselt rahvale vaatamiseks ehitamisjärgus olev teehöövel V-1, mille osad valmivad Põltsamaa metallitööettevõttes Rikitop OÜ.
 
Tegemist on esimese Eestis projekteeritud ja ehitatud iseliikuva höövliga, mis valmis insener Arnold Volbergi (1900-1967) käe all Paides 1948. aastal. Samuti oli see kogu suure Nõukogude Liidu esimene liikurhöövel. Masinaid ehitati kokku 122 tükki, tänaseks ei ole neid säilinud ühtegi.
 
2020. aastal algatasid Eesti Maanteemuuseum, Järvamaa Kutsehariduskeskus, Rikitop OÜ ja teenekad teedeveteranid ühistööna originaalosade kogumise ja asusid masinat jooniste järgi taaslooma.
 
„Kaks aastat tagasi alatatud originaalosade otsimine ja ka vanade jooniste uurimine on jõudnud nii kaugele, et masin on ratastel, sahk ees ja mootorgi küljes, tõsi küll hetkel veel vaid rihmadega raami külge kinnitatud," kirjeldas olukorda Maanteemuuseumi juhataja Kadri Valner. „Originaalosad jõudsid meieni Eestist, aga ka Venemaalt. Täna otsime originaalseid laternaid ja muid pisidetaile."
 
Hetkel toimub V-1 osade valmistamine Põltsamaal asuvas Rikitop OÜs. Detailide sobitamise ja lõppviimistluse teevad Järvamaa Kutsehariduskeskuse õpilased kooli õppetöökojas.