Uudised ja teated

« Tagasi

Eesti sünnipäeval on oluline märgata neid, kes vajavad märkamist

Vallavanem Andres Vääni kõne Vabadussõjas langenute mälestussamba juures Eesti Vabariigi 103. aastapäevale pühendatud pidulikul koosviibimisel 23. veebruaril 2021.

 

Austatud põltsamaalased ja külalised

Eesti Vabariik saab 103 aastaseks.

Oma riiki ei ole meil olnud pidevalt - pool sajandit kaotasime me sellest suurriikide sobingute ja sõja tõttu. Mälestus vabast ja jõukast Eestist ja rahva ühtsus tõid meile oma riigi tagasi.

Täna tähistame oma riigi sünnipäeva taasiseseisvumisaja ühel keerulisimal perioodil. See, et  me tähistame seda tagasihoidlikult ja õues, peaks meelde jääma erilisena. See peab meelde tuletama ka vana tõde, et meil ei ole mitte midagi iseenesest mõistetavalt käes. Kõik see, mille oleme saavutanud – turvalisus, heaolu, omariiklus, raha – vajab  hoidmist. Mõtlemine homsele on saavutanud teistsuguse sisu.

Rahva ootus riigile on mitte tegeleda pseudoprobleemidega ja varjutada sellega tegelikke muresid. Juba rohkem kui üks põlvkond on saanud sündida, kasvada ja õppida taasvabas Eestis. See on olnud aeg ehitada üles riik, mida me teadsime läbi vanavanemate mälestuste.

Kas me  sellist Eestit tahtsimegi ja kas meie riik on nüüd valmis? Sellele küsimusele on kergem vastata neil, kes on elanud ka teistsuguses riigis. Sellisest Eestist ei osanud me isegi unistada. Ja Eesti ei saa kunagi valmis, sest ajalugu esitab muutuvas ja ebakindlas maailmas ikka ja jälle uusi väljakutseid.

Maskide kandmine peidab tihti näo ja me ei tunne ära inimest, kes on selle taga. Sellegi poolest on praegu ülioluline märgata ja hoolida neist, kes abi ja märkamist vajavad.

Igal keerulisel ajal kerkivad esile inimesed, kes väärivad oma tegutsemisega tunnustamist, kelle tegelik sisu avaldub raskedel hetkedel ja kelle panust kõrvalseisjad ei pruugi teadagi. Mul on hea meel, et täna saame  osale neist selle tänu edasi anda.

Põltsamaa vallavolikogu ja vallavalitsuse poolt parimad soovid Teile Eesti Vabariigi 103 sünnipäevaks.