« Tagasi

Kohalikud omavalitsused harjutasid ulatusliku elektrikatkestusega toimetulekut

Kohalikud omavalitsused harjutasid ulatusliku elektrikatkestusega toimetulekut

Eile, 17.01 harjutasid kohalikud omavalitsused koos Päästeametiga lauaõppuse „KOV-79 SÄRTSU" raames valmisolekut üle Eesti toimuva elektrikatkestuse korral. Õppusel osalesid kõik omavalitsused.

Päästeameti kommunikatsiooniosakonna nõunik Berit- Helena Lamp on teinud õppustest alljärgneva kokkuvõtte.

„Täna said kohalikud omavalitsused kätt harjutada olukorraga, kus erinevatel põhjustel tekib Eestis elektridefitsiit, elektrikatkestused ning lõpuks probleemid igapäevases elukorralduses. Kohalik omavalitsus on sellises olukorras esimene, kes peab esimesena inimeste muredega tegelema. Loodan, et kõigi osalenute jaoks oli õppus kasulik ja selle käigus leiti üles probleeme ja küsimusi, mis tahaksid veel lahendamist ja läbimõtlemist," ütles Päästeameti peadirektor Kuno Tammearu ning lisas, et nii suur õppus, kuhu kaasati kõik omavalitsused, toimus esimest korda.

Lauaõppusel osales 79 kohalikku omavalitsust. Õppuse stsenaariumi järgi tekkis Eestis mitmete asjaolude kokkulangemisel elektridefitsiit ning pideva elektrivarustuse saab tagada vaid I kategooria hoonetele (haiglad jms). Ülejäänud tarbijatele antakse elektrit 4h kaupa ja sedagi ebaregulaarselt. Elektrikatkestuste tõttu hakkab tekkima probleeme igapäevases elukorralduses – kaob side, vesi ja kanalisatsioon, sularaha ja vedelkütust ei saa kätte. Seejuures on stsenaariumi järgi õues külma kuni -15C. Omavalitsuste kriisimeeskondadel tuli selle stsenaariumi põhjal läbi arutada tekkida võivad  olukorrad ja probleemid ning leida lahenduskäigud.

Ka Põltsamaa kriisikomisjoni osaline koosseis oli õppustel esindatud.

„Lauaõppusel kaardistati esmased tegevused, mida teha, et valmisolekut kriisidega toimetulekuks veelgi parandada. Õppuse ajal oli ülesandeks lahendada erinevaid juhtumeid ning arutleda võimalike lahenduskäikude üle. Õppus andis hea võimaluse teha koostööd teiste omavalitsustega  ja leida erinevate kaasuste lahendustes probleemkohti, " kommenteeris õppust Põltsamaa vallavanem Karro Külanurm.