Esimese sinimustvalge lugu
Põltsamaa linnas jõe vasakkaldal aadressiga Jõe 3 seisab heleroheline maja, kunagine kihelkonnakool, üks eesti rahvusliku liikumise tähtsamaid taimelavasid. Siin õppisid ja õpetasid mitmed teenekad eesti asja edasiviijad, koolijuhatajaks oli Gustav Heinrich Beermann, kelle tütar ja poeg on seotud esimese sinimustvalge lipu valmimisega.
Eesti Üliõpilaste Seltsi lipu valmimisest jutustab endine Põltsamaa kihelkonnakooli õpetaja Aleksander Mohrfeldt:
„Elasin seekord dr. K. A. Hermanni juures ja seal oli kord lipu jutt söögilauas käsil. Doktoriproua haaras naiseliku elavusega mõttest kinni, hüüdis jutu lõpul: "Mina muretsen seltsile lipu!" Ta tõmbas kaasa mõned meie tolleaegseist eesti noorikutest ja neidudest ning 26. märtsil 1884 (vkj) oli meil ilus siidiriidest lipp seltsi korteris ... Abilisteks on temal Hermannide perekonnatuttavad preilid Miina Hermann ja Emilie Beermann."
Karl August Hermann oli Beermannide peres omainimene, tema abikaasa Paula oli Emiliele täditütar.
Carl Frey kirjutab, mida jutustas kooli kokkutulekul 1939. aastal Emilie vend Christoph, siis juba Järva praost emeeritus:
„Emilie ostnud Põltsamaal Leihbergi riide kauplusest lipu riide – sinine must valge – ning õmmelnud selle esimeseks Eesti lipuks kokku. Isa töötoas valmistatud lipu varras ja tema viinud selle Tartu."
Christoph Beermann oli lipu hoidja selle pühitsemisel Otepää kiriklas. Ka öelnud ta 1939. aastal ümberasumise eel, et tema ei lähe Saksamaale, tema on esimene Eesti lipu hoidja ning tulevased põlved võiksid talle lahkumist ette heita.
Rutt Tänav
Põltsamaa Muuseumi juhataja