Uudised ja teated

« Tagasi

Põltsamaa vald saab lossi arendamiseks 2,5 miljonit eurot

Piirkondade konkurentsivõime tugevdamise toetusmeedet haldav Riigi Tugiteenuste Keskus teatas Põltsamaa Vallavalitsusele, et toetab 2,5 miljoni euroga Põltsamaa lossikompleksi arendamist.
 
Kui lisada sellele ligi 440 tuhande euro suurune valla omaosalus, siis panustatakse arendusprojekti raames Põltsamaa lossikompleksi lähiaastail üle 2,9 miljonit euro. Selle raha eest on kavas rekonstrueerida väravahoone ja konvendihoone torn ning avada need külastajatele.
 
Lossikompleksi arendusprojekti koostas ja esitas piirkondade konkurentsivõime tugevdamise toetusmeetmesse 2017. aastal sihtasutuse Põltsamaa lossi ja parkide arendus kaudu Põltsamaa Linnavalitsus. Eelarveliste vahendite piiratuse tõttu jäi projekt tookord reservprojektide nimekirja. Tänaseks on Riigi Tugiteenuste Keskus leidnud täiendavaid rahalisi vahendeid.
 
„Nüüd peame kriitiliselt hindama, mida on vahepeal teinud ehitushinnad ja kui palju me selle raha eest täna tegelikult tehtud saame," ütles Põltsamaa vallavalitsuse arengu- ja planeeringuosakonna juhataja Kristi Klaos. „Samuti peame kriitiliselt üle vaatama, mis on see „maasikas", millele rajada lossi kui külastuskeskuse sisuline pool". 
 
Projekti hakkab ellu viima Põltsamaa vallale kuuluv Põltsamaa Vallavara OÜ koostöös vallavalitsusega. Prioriteediks on seatud lossitorni taastamine ja lossi müüride konserveerimine, et tagada seal vahel liikude ohutus, lisategevusena soovitakse värskendada kompleksi õueala.
 
Põltsamaa lossikompleks on suurima ümbermõõduga (437m) linnus Eestis. See on ehitatud Vana-Rooma piirilinnuste eeskujul. Linnus on olnud Liivimaa kuninga Magnuse residentsiks (1570-1578). 1770. aastatel rajas Woldemar Johann von Lauw linnuse konvendihoonest rokokoostiilis lossi. Loss hävis II maailmasõjas ja seisab tänaseni varemetes, olles siiski olulisimaks Põltsamaa piirkonna maamärgiks ja külastusobjektiks.