Uudised ja teated

« Tagasi

Põltsamaa tähistab 23. septembril Karl August Hermanni sünnipäeva

Põltsamaa tähistab kultuurikeskuse eestvedamisel neljapäeval, 23. septembril kell 18.00 linnapargis Karl August Hermanni ausamba juures suurmehe 170. sünnipäeva.
 
Kavas on ilukõned, kõlavad laulud ja pillimäng. Sünnipäeva juhatab sisse kultuurikeskuse käsikellade ansambli mäng „Oh laula ja hõiska", laulu võtavad üles Põltsamaa kirikukoor, kergemuusikakoor, Kamari ja Pajusi naisansamblid. Tänapäevase töötluse Hermanni laulust „Süda tuksub" esitab räpiduo Susi&Matu. 
 
Karl August Hermann sündis 23. septembril 1851 Võhmanõmme külas. Ta on tuntust pälvinud helilooja ja keelemehena, aga ka esimese eestikeelse päevalehe asutajana. Hermann ostis 1886. aastal ära Perno Postimehe, nimetas selle ümber Postimeheks ja hakkas seda välja andma iga päev.
 
Karl August Hermann on kirja pannud üle 300 muusikateose. „Kungla rahvas", „Süda tuksub", „Mingem üles mägedele", „Oh laula ja hõiska" jpt on laulud, mis kõlavad pidudel tänase päevani. Tema loomingut on esitatud 27 üld- ja noortelaulupeol. Neljal laulupeol kuulus ta üldjuhtide sekka. 
 
Keelemehena on suurmees loonud ja toonud käibesse üle saja sõna, nende hulgas näiteks „helilooja", „sünnipäev", „haritlane" ja „salakuulaja".
 
Karl August Hermann suri Tartus 11. jaanuaril 1909. Toonane linnavalitsus püstitas tema auks 1935. aastal Põltsamaa linnaparki ausamba, mille autoriks on Alfred Zolk-Leius.
 
Neljapäeval, 23. septembril Karl August Hermanni sünnipäevale tulles palume järgida kõiki avalikele üritusele seatud Terviseameti nõudeid.