Uudised ja teated

« Tagasi

In memoriam MALLE TUUR 20.12.1939-17.10.2019

Möödunud nädala lõpp tõi kurva uudised – lahkus endine Lustivere Põhikooli direktor, Põltsamaa Vallavolikogu liige ja Lustivere Külaseltsi eestvedaja Malle Tuur. Töökas ja abivalmis Malle ei jätnud sügavat jälge mitte ainult Lustivere Põhikooli, vaid kogu Põltsamaa piirkonna haridusellu ning külaliikumisse.
 
Malle Tuur sündis 20. detsembril 1939 Pajusi vallas. 1958. aastal lõpetas ta Põltsamaa Keskkooli ja 1973. aastal Tartu Ülikooli eesti filoloogi, eesti keele ja kirjanduse õpetaja erialal. Erialavaliku kohta on ta öelnud: „Keskkooli eelviimases klassis hakkas meile eesti keelt õpetama noor fantastiline õpetaja Ants Tuula. Tema tunnid olid nii huvitavad, et otsustasin õppida eesti keele õpetajaks."
 
Õpetajana asus Malle tööle juba 1958. aastal    Imavere 7-klassilisse koolis, kus ta õpetas eesti keelt, ajalugu ja ka käsitööd. Samuti oli ta vanempioneerijuht. Seda aega on ta  meenutanud nii:
 
„Oma esimestele kolleegidele olen tänulik, sest nemad õpetasid mind lugu pidama õpilastest, meeskonnatööst, õpetasid sõna pidama." Oma esimest töökohta meenutas Malle väga tihti, see kool ja koht olid jäänud tugevasti tema südamesse.
 
Imaverest edasi viis tee teda õpetama Väätsa ja Koigi koolidesse. 
 
1975. aasta 1.septembrist alustas Malle Tuur tööd Lustivere koolis õppealajuhatajana ja eesti keele õpetajana. 1994. aastast kuni 1. septembrini 2008 oli ta direktor ning õpetas eesti keelt veel aastani 2012.  Ühtekokku töötas ta koolis 54 aastat, mis on täiesti imetlusväärne saavutus. Ise on ta selle kohta öelnud nii: „Mulle meeldib minu töö. Mul on toredad töökaaslased, õpilased ja sõbralikud lapsevanemad. Olen õnnelik, et mul on olnud võimalus noortega koos olla nii pikki aastaid. Koolitöö on minu kiindumus." 
 
Lustivere kooli direktorina tegi Malle tööd selleks, et koolil läheks hästi, et kooli hinnataks ja et õpilased saaksid sellise hariduse, mis annaks võimaluse jätkata soovitud koolides. Suureks saavutuseks ja rõõmsaks sündmuseks pidas ta uue koolimaja valmimist 1996. aastal ja lasteaia avamist 1. septembril 1997. 
 
Malle hindas väga rahvakultuuri ja juhendas laste näite- ja sõnakunstiringi ning folkloorirühma. Folkloorirühm esindas Jõgevamaad üle-eestilistel laste murdelaulu- ja luulepäevadel 13 korda, võttis osa Baltica folkloorifestivalidest ja Esto päevadest Riias.
 
Lustivere piirkonnas on olnud alati tugev kogukond ning Malle Tuuri eestvedamisel alustati 2002. aastal esimese piirkonna arengukava kokkupanemist. 2003. aastal asutati ametlikult Lustivere Külaselts, mille tegemistest ta kuni viimase võimaluseni osa võttis. Aitas korraldada üritusi, kirjutada projekte ja juhendas laste luuleringi.
 
Malle Tuur kuulus mitu koosseisu Põltsamaa Vallavolikogusse ning juhtis haridus- ja noorsookomisjoni tööd. Komisjoniga viis ta läbi oma valla haridusasutuste metoodikapäevi, korraldas õpetajatele ja lastevanematele ühiskoolitusi ning ütles sõna sekka piirkonna hariduse arendamises. Ta oli üks Põltsamaa ja Vilppula valla haridusalase koostöö käimalükkajaid.
Malle oli eestvedaja, juht. Ta oli optimistlik ja energiline. Tubli küpsetaja ja käsitöö tegija. Hoolas hobiaednik. Sirgeselgne, korrektne ja väärikas. Tõeline daam, nagu meenutab Lustivere rahvas.
 
Sa jääd meie südamesse, Malle!
 
Lustivere Põhikooli pere
Lustivere Külaselts
Põltsamaa Vallavalitsus
Põltsamaa Vallavolikogu