Uudised ja teated

Tõnu Kaljuste toob Heino Elleri muusika Põltsamaale

17. augustil kell 19.30 Põltsamaa Niguliste kirikus algavale „Heino Eller. Eesti eleegia" kontserdile pääsemiseks on kohapeal olemas ka tasuta COVID-kiirtesti tegemise võimalus. Seda saavad kasutada inimesed, kellel ei ole COVID-tervisetõendit võimalik esitada. 
 
„Võib öelda, et Heino Elleri „Kodumaine viis" on aegade jooksul omandanud Eesti jaoks samasuguse sümbolväärtuse nagu Sibeliuse kuulus „Finlandia" Soome jaoks," kirjutas Arvo Pärt 20 aastat tagasi.
 
17. augustil kell 19.30 tuleb Eestile olulise helilooja Heino Elleri keelpillimuusika Tõnu Kaljuste ja Tallinna Kammerorkestri esituses ettekandele Põltsamaa Niguliste kirikus.
 
20 aastat tagasi ilmus Heino Elleri autoriplaat „Neenia" (ECM Records 2001), millele salvestatud lugusid peetakse tänaseni Elleri kauneimateks keelpilliorkestri teosteks. Nüüd on aeg tuua need lood Tõnu Kaljuste dirigeerimisel uuesti kuulajate ette, sama koosseis esitab muusikat ka plaadil. Kontserdipaikadeks on valitud väikesed Eesti kohad, sest ka Elleri orkestrimuusikas annavad tooni looduspildid ja ekspressionistlikud meeleolud.
 
Heino Eller, kelle 135. sünniaastat järgmisel aastal Eestis tähistatakse, töötles oma muusikas traditsioonilisi eesti elemente ja rahvaviise, kuid ta lasi end inspireerida ka impressionismist, ekspressionismist ja teistest 20. sajandi muusikavooludest. Peale selle mõjutasid teda eriti Frédéric Chopin, Edvard Grieg ja Jean Sibelius, keda ta noore mehena ka ise kohtas.
 
Kavas on teosed Elleri loometee erinevatest kümnenditest: „Eleegia" (1931), „Lüüriline süit" (1945), „Neenia" (1928), „Sümfoniett" (1965-1967) ja „Viis pala keelpilliorkestrile" (1953), mille viimane osa on Elleri populaarseim teos „Kodumaine viis".
 
Kontserte korraldab Tallinna Filharmoonia, toetavad Tallinna linn, Kultuuriministeerium ja Eesti Kultuurkapital.