« Tagasi

Rõuges mõtteid kogumas

Põltsamaa valla ametnikud ja spetsialistid käisid 22.-23. septembrini kohtumas Rõuge kolleegidega, et vahetada kogemusi, õppida ja ammutada ideid teiste edulugudest. Põltsamaa vald võõrustas Rõuge kolleege maikuus, nüüd oli aeg vaadata, mis seal pool Haanja kõrgustikku toimub. 
 
Õppereis algas Rõuge vallavanema Britt Vahteri ja abivallavanem Tõnu Niilo ettekannetega, saime hea ülevaate Rõuge valla saamisloost (ühinemisest) ja tänasest käekäigust.  Ka seal vajavad kõik piirkonnad täiendavat rahalist tuge – neil on igas piirkonnas koole ja/või lasteaedu, kus õpib vähe lapsi, aga mis vajavad investeeringuid. Uhked oldi hariduse tugikeskuse üle. Arenguruumi nähti näiteks rahvusvaheliste spordiürituste korraldamisel/võõrustamisel. 
 
Lisaks vallajuhtide ülevaatele kohtusid kahe valla ametnikud valdkondade kaupa. Juttu oleks jätkunud kauemakski: kuigi täidame kõik samu seadusi, siis praktikad on erinevad ja mõtteid, kuidas oma tööd paremaks, efektiivsemaks ja arusaadavamaks muuta, sai küll ja veel. 
 
Seejärel tegi vallavanem meile ringkäigu Rõuge alevikus. Eesti ema monument, Pesapuu vaatetorn, Tindioru matkarada, Ööbikuoru rippsild, Rõuge seltsimaja – need on vaid mõned arendused, mida põgusal jalutuskäigul nägime. 
 
Ka Rõuge vallas on turismiatraktsioonide arendamine koondatud sihtasutuse ülesandeks. Lisaks Pesapuule arendab sihtasutus ka Suurt Munamäge ja Rogosi mõisa. Kuna sihtasutus on alles käivitumas, siis turismi turundustegevustele pole seni jõutud väga rõhku panna, aga ootus selles suunas on nii vallal, arendatavate objektide inimestel kui ka piirkonna ettevõtjatel. 
 
Teisel päeval heitsime pilgu Suure Munamäe ja Rogosi mõisa arendustele ning külastasime Misso teenuskeskust. Teenuskeskuse ruumid on läbinud uuenduskuuri ja leidnud uut kasutust eakate sotsiaalmajana. Samas on sotsiaaltöötaja olemas ka teiste kodanike jaoks. 
 
Põnev oli kiigata Haanja spordibaasi. Valla hooldatavaid suusa ja matkaradasid kasutavad nii tipp- kui ka tervisesportlased. Toimuvad mitmed suurüritused, aga teenuseid, mis raha sisse tooks, keskus eriti ei paku. 
 
Mis on meie meelest Rõuges hästi? 
 
Kaks turismihooaega on andnud võimaluse edendada ettevõtlust, turistid on piirkonda oodatud ja uusi (suveturiste?) tahaks piirkonda rohkemgi tulla. Toimuvad atraktiivsed kultuurisündmused, mis kõnetavad kogu valda. Näiteks tähistatakse valla viiendat sünnipäeva avatud saunade üritusega. Valla sünnipäevast saavad osa võtta kõik kodanikud ja seda isegi oma tavarutiinist lahkumata. 
 
Mis on meil paremini? 
 
Haridusvõrgu ümberkorraldamine on tehtud ja saame tagada noortele parema hariduse, raamatukogud on ühendatud ühe asutuse alla ja omavaheline koostöö sujub paremini, palju suuri investeeringuid on toetuse abil ära tehtud mõistliku aja ja ressursiga. Lisaks on Põltsamaa vald oluliselt kompaktsem – lihtsam on jõuda inimesteni ja inimestel valla teenusteni. 
 
Pärast meie külaskäiku kiirustasid vastuvõtjad suurele maakondlikule Vunki Mano mõttetalgule, kus kahe päeva jooksul mõeldakse väikesed mõtted suurteks, mis hiljem üheskoos ellu viiakse. 
 
Aive Tamm
valla arendusjuht