Uudised ja teated

« Tagasi

Vallavalitsus kutsub tähistama Eesti Asutava Kogu 100. aastapäeva

Põltsamaa vallavalitsus kutsub kõiki 5. aprillil Lahavere külla tähistama Johannes Zimmermanni sünnikohas Eesti Asutava Kogu 100. aastapäeva.
 
Asutav Kogu oli esimene Eesti rahva poolt valitud rahvaesindus, mille põhiülesandeks oli põhiseaduse väljatöötamine ja vastuvõtmine. Asutava Kogu valimised toimusid 5.-7. aprillini 1919 ja Põltsamaa vallast valiti sinna 36-aastane Lahavere külas Pargi talus (endise nimega Lauke talu) sündinud loomakasvatusteadlane Johannes Zimmermann.
 
Zimmermann kuulus nii Asutavasse Kogusse kui ka Riigikogu esimesse viide koosseisu. Ta oli hilisem põllutööminister ja kahes valitsuses majandusminister.  Johannes Zimmermann vahistati 14. juunil 1941 ja hukati Sverdlovski vanglas 24. augustil 1942.
 
Tähistamaks Asutava Kogu suurjuubelit süüdatakse EV100 korraldustoimkonna eestvedamisel reedel, 5. aprillil austusküünal kõigi 120 Asutavasse Kogusse valitud rahvasaadiku sünnikohas.  Lahavere külas Pargi talus algab pidulik tseremoonia kell 12.00. Meenutame Johannes Zimmermanni, süütame Zimmermanni sünnitalu õuel mälestusküünla.
 
„Ootame mälestussündmusest osa võtma kõiki huvilisi," ütles Põltsamaa Vallavalitsuse kultuuritöö spetsialist Ülle Ottokar. „Kuna teed on kevadiselt pehmed, palume tulijail autod parkida tee äärde ning talu õuele tulla jalgsi."
 
Asutav Kogu kogunes esimest korda 23. aprillil 1919 ja seda päeva peetakse ka Eesti Riigikogu sünnipäevaks.
 
Lisainformatsioon:
 
Ülle Ottokar
kultuuritööspetsialist
ulle.ottokar@poltsamaa.ee 
Tel. +372 5300 2557