Uudised ja teated

« Tagasi

Rutikvere meierei avab laupäeval taas uksed

Ligi 30-aastase pausi järel avab 11. mail uuesti uksed Arisvere külas paiknev Rutikvere meierei, kus saab näha lisaks korrastatud hoonele ka autentset, ilmasõjaeelset võitööstuse sisustust.
 
Restaureeritud piimatööstuse taasavamine algab laupäeval kell 12 Põltsamaa harrastusnäitlejate lavastusega, mis meenutab meierei esmakordset avamist 90 aastat tagasi. Mängib puhkpilliorkester ja Eesti Piimandusmuuseum tutvustab vanaaegset võitegu.
 
Meierei on edaspidi avatud muuseumina.
 
"See on üks väheseid peaaegu tervikuna ja ehedal kujul taastatud ühistegelise põllumajandusettevõtluse näiteid Eestis," ütles meierei taastamist eest vedanud 2016. aasta Eesti aasta põllumees Lembit Paal. "Kui tavaliselt näeme muuseumides üksikuid tööriistu ja masinaid ning meil on raske ette kujutada, millises keskkonnas neid kasutati, siis Rutikvere meiereis on võimalik kogeda kogu tolleaegset õhustikku. Puudu on vaid katlamaja koos aurukatlaga, millega algselt meierei tööle pandi."
 
Eesti Piimandusmuuseumi juhataja Anneli Siimussaare sõnul annab Rutikevere meierei väga hea ettekujutuse sellest, milline nägi välja üks piimatööstus 1930. aastatel. "Eestimaal leidub palju vanu piimapunkte ja koorejaamu, mis seisavad kasutult, ja seetõttu on muuseumi juhina väga hea meel, et Lembit Paal on olnud meierei taastamisel väga järjekindel," ütles ta. 
 
Piimandusmuuseum aitas meiereile soetada vajalikke sisseseadeid ja koguda hoonega seotud ajaloolist materjali. "Loodame koostöös Rutikevere meiereiga pakkuda muuseumihuvilistele nostalgilisi hetki ja teadmisi möödunud aegadest," ütles Siimussaar.
 
Taastatud meierei rajajaks oli omal ajal Rutikvere Piimaühing, kes tootis peamiselt võid, juustu, kaseiini ja kohupiima. Piimapunktina töötas hoone 1991. aastani, kuuludes Tartu Piimatoodete Kombinaadi koosseisu.