Uudised ja teated

« Tagasi

Põltsamaa tervisekeskuses saab teha loote varajast kromosoomuuringut ning osaleda emakakaelavähi sõeluuringus

 

Loote kaasasündinud haigustest moodustavad suure osa kromosoomhaigused. Kõige sagedamini esineb 21. kromosoomi trisoomiat ehk Downi sündroomi. NIPTIFY test on mõeldud loote enimlevinud kromosoomhaiguste tuvastamiseks, mis on tingitud kromosoomide arvu muutusest. See on kõrge tundlikkusega sünnieelse testimise meetod, mis hindab kindlate kromosoomhaiguste esinemise riski lootel.

Risk saada kromosoomhaigusega laps suureneb oluliselt ema vanusega. Kui näiteks 20-aastasel naisel on risk sünnitada Downi sündroomiga laps 1:2500, siis 37-aastasel on risk 1:100 ehk 1%. 40-aastasel naisel on risk juba 2% ning 45-aastasel 5% ja enam.

NIPTIFY testi tehakse alates 10 st rasedusnädalast ema vereproovist. See on tasuline teenus, 2018 a – 150 € ja 2019 a. 250 €. Täpsem info http://niptify.ccht.ee/

Põltsamaa tervisekeskuse naistekabinetis võetakse proove emakakaelavähi ennetamiseks. Emakakaelavähi sõeluuringus saavad osaleda haigekassas kindlustatud naised tasuta sh ka need, keda ei ole kutsustud osalema sünniaasta järgi. Rohkem lisainfot saab siit https://www.haigekassa.ee/soeluuring . Kõik naised, kes ei ole sõeluuringus osalenud, teid oodatakse uuringule Põltsamaa tervisekeskuse naistekabinetis!