Uudised ja teated

« Tagasi

Lahkus Loniida Bergmann (6.10.1934 - 10.09.2021)

Lonnit ei ole enam!
 
Lahkus legendaarne naistraktorist, koduloouurija ja sädeinimene Loniida Bergmann. Omadele lihtsalt Lonni.
 
Loniida Bergmann sündis 6. oktoobril 1934. aastal Võisiku vallas, Kaavere külas. Ta lõpetas 1950. aastal 7-klassilise kooli. See oli karm aeg. „Me olime kolhooside algusajal ju näljas," rääkis Lonni aastaid hiljem. „Talud olid ju tühjad - minu koduküla tehti jumala puhtaks." 
 
Neiu läks Põltsamaale, kirjutas traktorijaamale avalduse ja tegi läbi kolmekuulised kursused. "Esimene traktor oli T-14, mida kutsuti Pleki-Karlaks, sellega läksin kodukülla tagasi, kesktalvel läbi paksu lume."
 
Pleki-Karla oli esimene. Edasi tulid lahtise kabiiniga kombain SK-4, linttraktor KT-74, ehk "Kata". Mehhanisaatorina töötas ta üle kolmekümne aasta, trotsides mõnikord ka pakast, jäist vihma ja lõõskavat päikest. Hiljem on ta aidanud korraldada üleriigilisi naismehhanisaatorite kokkutulekuid.
 
Noored on Lonni katsumustest kuulnud vaid mälestusi. Nende jaoks on Loniida olnud Kundrussaare kalmistu hea haldjas ja Võisiku-Kundrussaare külaseltsi Ewa hing. Tema on hoidnud korras Võisiku mõisniku Timotheus von Bocki haua. Bock oli keiserliku Venemaa esimese konstitutsiooniprojekti autor, laiem avalikkus teab teda eeskätt Jaan Krossi romaani „Keistri hull" kaudu.
 
Lonni lõi kaasa Jõgevamaa Kodukandiühenduse tegevuses. Ühendus tänas teda selle eest 2004. aastal sädeinimese aunimetusega. Koduloouurijana oli Loniida Bergmann Eesti Rahva Muuseumi korrespondent. Ta on andnud hoogu Võisiku naisrahvatantsurühmale, Võisiku naiskoorile, kapellile Triller ja naisansamblile Lõo. Teda valiti korduvalt ühinemiseelse Põltsamaa valla volikogusse.
 
Lonni lahkus 10. septembril 2021. 
Aitäh Sulle, et olid meiega!
 
Põltsamaa Vallavolikogu
Põltsamaa Vallavalitsus
 
 
VAATA LISAKS!