« Tagasi

Unustatud mõisate külastusmängus osales kõige rohkem mõisahooneid Põltsamaa vallast

 
2022. aasta suvel alustas oma 18. hooaega üle-eestiline külastusmäng „Unustatud mõisad". Põltsamaa piirkonnas sai igal täistunnil osaleda giidituuril Põltsamaa lossis, Adavere mõisas, Puurmani mõisas ja esmakordselt ka Pajusi mõisas.
 
Külastusmängu raames avasid 32 ajaloolist hoonet üle Eesti oma uksed, et tutvustada huvilistele oma hoonete ajalugu. Külastuspäevad toimusid kuupäevadel 9.-10.07 ja 30.- 31.07 ja 13.08.2022. Igal täistunnil, kell 10-18, toimusid giidiga jalutuskäigud, avatud olid kohvikud ning mõisates toimus lummavaid kontserte. 
 
Pajusis said praktikat noorgiidid
 
„Esimesed päevad olid sagimist ja põnevust täis ," kirjeldab Pajusi Rahvamaja kultuurijuht Maia Lepiste. „Esimestel päevadel käis meie juures kokku 237 külalist. Kõige suurem grupp oli 42 inimest ja vahele ei jäänud ühtegi giidituuri. Tegime tuure ka lähtuvalt klientide soovidest ja vajadustest ning juhtus nii, et pühapäeval oli liikumas korraga 4 giidi erinevate gruppidega. Oleme õnnelikud, et kaasasime mitmeid noori algajaid giide, keda saatsime kohe proovituuridele kogenud giidiga. Lõpuks liikusid noored oma gruppidega iseseisvalt ringi. Saime ka kogemuse osaliseks, kus giid edastas info eesti keeles, aga grupis tõlgiti tekst saksa keelde. Küsiti väga põnevaid küsimusi, näiteks: „Kes töötas endises meiereis, kas mõisas kummitab, kas on säilinud vanu toidunõusid?"
 
Viie päeva jooksul külastas Pajusi mõisa 521 huvilist. Giidide meeskond koosnes 7 liikmest, 3 neist olid väga ägedad noorgiidid. Meeleolukat lõõtsamuusika elamust pakkus Aivar Natus. Viimasel Unustatud Mõisate külastuspäeval lisas põnevust Põltsamaa kohvikutepäeva sagin ja Pajusi laste- ja noorte suvekooli tantsuetendus „Muinasjutulises mõisas". Külastuspäevade eestvedajad leiavad, et esmakordne osalemine oli põnev väljakutse. Kas osaleda ka järgmisel hooajal- miks mitte?
 
Rohke huvi ja positiivne tagasiside
 
Ka Adavere mõisas, mis osaleb mängus Adavere Mõisa Seltsi eestvedamisel kolmandat suve järjest, ei jäänud vahele ühtegi giidituuri ning tehti ekskursioone veel lisakski. „Kahe esimese päeva jooksul väisas Adavere mõisa 186 inimest. Meie kolm giidi tutvustasid nii mõisa ajalugu kui tänapäevaseid olusid. Palju küsiti praeguse olukorra ja tegevuste kohta, tunti huvi kui palju lapsi käib Adavere lasteaias ja koolis jne," kirjeldab Adavere külastusmängu eestvedaja Evi Rohtla.
 
Põltsamaa valla staažikaim osaleja- Puurmani mõis, võõrustas kolme giidiga esimesel vastuvõtu korral 228 huvilist. „Mõnel täistunnil oli grupp nii suur, et see tuli kaheks jagada," sõnab Puurmani Mõisakooli direktor Helina Amur. „Kuulsime palju kiidusõnu. Muljet avaldasid nii ilusad ruumid, giidide väga hea tase kui ka suurepärased toidud kohvikus. Kõrvu jäi kommentaar „hoiate jätkuvalt kõrget taset"."
 
Giidituurid suurarenduse keskel
 
Põltsamaa lossi külastas esimesel nädalavahetusel 450 huvilist ning kõik tuurid viis läbi muuseumipedagoog ja giid Raina Rumvolt. „Kaks päeva giidimist on olnud tõeline väljakutse, kuid see on toonud põnevad kohtumisi uute huvitavate inimestega," räägib Raina. „Giidituuri ajal rääkisime linnuse ja lossi loost ning tänapäeva suurarendusest. Enim küsiti: Mis tuleb lossitorni, kas loss ehitatakse uuesti üles, miks Põltsamaal veinitootmine lõpetati, kas te ikka teate, kus on tunnel, mis viib Kuningamäele, millise salakäigu kaudu kuningas Magnus põgenes?" Raina sõnul olid külastajad rahulolevad ning positiivseid kommentaare andsid ka huvilised Soomest: „Meile meeldis Teie tuur, kuna meil, mitte-eestlastel, oli hea ja lihtne jälgida kogu juttu ja ajalugu".
 
Põltsamaa lossis giidis viiel külastuspäeval kokku kolm giidi: Raina Rumvolt, Kaur Saar ja Merli Sild. Nendel päevadel käis lossimuuseumis külas 1340 inimest.
 
Külastusmängu raames töötasid iga mõisa juures ka kohvikud, kust sai osta spetsiaalselt selleks nädalavahetuseks valminud kooki. „Põltsamaa Veinikeldri kohvikusse valmis koostöös Koka Tarega maitsev magustoit nimega Müürilill – see sai väga palju head tagasisidet," võtab nädalavahetuse kokku veinikeldris külastajaid võõrustanud Grete Koho. „Samuti ajendas info Põltsamaa veinide tootmise lõpetamise kohta külastajaid viimaseid pudeleid hulgim kaasa ostma."
 
Teele Kaeramaa
Turismivaldkonna juht, Põltsamaa Vallavara OÜ
 
Foto: Väino Valdmann (Wikimedia Commons)