« Tagasi

Aiajäätmete metsa alla viimine soodustab võõrliikide levikut

Keskkonnaameti looduskaitse korraldamise osakonna projekti peaspetsialist Maris Sepp on pannud kokku väikse meeldetuletuse selle kohta, miks ei ole aiajäätmete metsa alla viimine hea mõte.
 
Sügisesed koristustööd aias toovad kaasa aiajäätmete tekke, millest on vaja vabaneda. Mõnikord viiakse aiajäätmed loodusesse – metsa alla, võsa vahele. Selliste  jäätmetega võime levitada tahtmatult loodusesse võõrliike, mis ohustavad kohalikku elusloodust.
 
Sügisesel aiakoristusel kogutud puulehed, niidetud muru ning muud aia- ja haljastujäätmed on küll kõdunev praht, kuid seda ei tohi viia metsa alla, võsa vahele ega kuhugi mujale loodusesse. 
Ära lõigatud lillepealsete, õunte ja lehehunnikuga võib viia aiast välja soovimatuid kahjureid, kus need võtavad uue elupaiga omaks ja hakkavad  arvukalt ning kontrollimatult paljunema. Sealt jõuavad nad aga varem või hiljem taas kellegi teise koduaeda ja lõpuks ei suuda keegi nendega enam midagi ette võtta. 
 
Nii on juhtunud näiteks hispaania teeteo ja mustpeanälkjaga. Mõlemad nälkjad toituvad meelsasti aiasaadustest. Neid ei tasu aga segi ajada meie kodumaiste nälkjaliikidega, kes ohtu ei kujuta, vaid on osa siinsest elurikkusest. Võõrnälkjaliikide tuvastamisest, ennetusest ja tõrjest saab lugeda Keskkonnaameti kodulehelt: https://keskkonnaamet.ee/elusloodus-looduskaitse/voorliigid/voornalkjad
 
Lisaks võõrnälkjatele suurenevad aiajäätmete loodusesse viimisega ka muude võõrliikide levialad. Näidetena siinkohal karuputk, pargitatar ja verev lemmmalts. Koos maha langenud hobukastani lehtedega laieneb ka hobukastani-keerukoi asurkond. See on pisiliblikas, kelle vastsed kahjustavad hobukastaneid, muutes nende lehed pruunikaks. Hobukastani-keerukoi kohta saab infot Keskkonnaameti Facebooki lehelt.
 
Tagajärgedega tegelemisest oluliselt lihtsam on probleemide ennetamine. Selle asemel, et aiajäätmed metsa alla viia ja nõnda võõrliikide levikut soodustada, on võimalik selliseid jäätmeid kompostida ja hiljem koduaias väärindada. Häid nõuandeid kompostimise kohta leiab näiteks Internetist Kompostiljoni veebilehelt https://www.kompostiljon.ee/.
 
Kohalik omavalitsus saab jäätmete kogumist ja äraandmist korraldada jäätmehooldus- või heakorraeeskirjaga. Mitmetel kohalikel omavalitsustel on jäätmejaamadega kokkulepe, mis võimaldab elanikel sellised jäätmed ära anda tasuta. Seda võimalust tasub uurida Põltsamaa Vallavalitsuse keskkonnaspetsialistilt Ain Valult (tel 509 8517, ain.valu@poltsamaa.ee
 
Aiapidaja meelespea
  • Ära too oma aeda võõrliike! Mõtle hoolega, mida ja kust oma aeda tood. 
  • Tõrju keelatud võõrliigid oma aiast ise. Loe lisaks: www.keskkonnaamet.ee/voorliigid
  • Mis kasvab Sinu aias, hoia oma aias.
  • Mis vohab hästi Sinu peenras ja lämmatab teisi liike, on suur nuhtlus ka looduses.
  • Ära vii aiajäätmeid loodusesse! Komposti need oma aias või käitu vastavalt kohaliku omavalitsuse juhistele ja võimalustele.
  • Kui vajad võõrliigi tõrjeks nõu või soovid invasiivse võõrliigi kasvukohast teatada, kirjuta info@keskkonnaamet.ee
  • Võõrnälkjatest teavita Keskkonnaameti nutirakenduse kaudu teokaart.keskkonnaamet.ee
  • Kui märkad looduse prügistajat või ebaseaduslikku jäätmehunnikut, teata sellest riigiinfo telefonile 1247.
Eesti loodus on meie ühine rikkus. Aita seda hoida, ära lase võõrliikidel seda ohtu seada!